Post Image

Mana pieredze: Svētkos dzīvo visu gadu

Ziemassvētku sajūtu pilsētvidē palīdz raisīt svētku egles, kā arī dažādas gaismu instalācijas un dekorācijas

Monta Glumane, 2018. gada 20. decembris plkst. 7:55

Latvijā viens no svētku sajūtu radītājiem ir dizainers un zīmola December Design radītājs Kristaps Štobis, kura gatavotās dekorācijas rotā vairākas Latvijas pilsētas un dažas idejas plānots īstenot arī Eiropā.

Jauns zīmols

Liepājnieks K. Štobis profesionālajā vides dizaina jomā Latvijā darbojas jau vairāk nekā desmit gadus. Kristapa un viņa komandas darbi Latvijā (izkārtnes, stendi un citi) pazīstami ar nosaukumu Dizainers.LV, taču turpmāk Ziemassvētku dekorāciju un instalāciju radīšanas virziens tiks nodalīts, tāpēc izveidots zīmols December Design (šobrīd ir reģistrēts domēns www.december.lv, kas pieder SIA First Service).

Šogad šā zīmola produkti rotā Rīgu, Liepāju, Ogri, Salaspili. Sadarbība ar Liepājas pašvaldību uzņēmumam izveidojusies jau vairākus gadus, bet šogad konkursa kārtībā pirmo reizi iegūta iespēja rotāt galvaspilsētu, kur izvietotas četras uzņēmuma radītas konceptuālas Ziemassvētku egles, kā arī izdekorēta Ogres pilsētas galvenā iela un centrālā egle.

Jautāts, kur smeļas iedvesmu, K. Štobis teic, ka Ziemassvētkos dzīvo visu gadu. «Man tie nekad nebeidzas, bez pārspīlējuma. Par Ziemassvētkiem domāju janvārī, martā, aprīlī, jūlijā. No biznesa viedokļa, mēs lēnām ejam uz to, lai Ziemassvētku dekorācijas projektētu un ražotu visu gadu,» stāsta K. Štobis.

Plāno eksportēt

Dekorāciju radīšana sākas ar ideju, seko skicēšanas process, rotājumu izvērtēšana pēc dažādiem tehniskajiem principiem, nosakot to stiprās un vājās puses. «To ir svarīgi apzināties, it īpaši mainīgajos laik- apstākļos. Kā jau jebkurā radošā procesā, idejas ir spilgtākas, košākas un pilnīgākas, jo gala iznākums tiek noslīpēts līdz praktiskiem aspektiem, lai varētu izpildīt visas pamatprasības – pārvadāt, izturēt laikapstākļu slodzes, cilvēku vandālismu un citus faktorus,» skaidro K. Štobis. Visas gaismas instalācijas, virtenes, LED risinājumi dekorāciju radīšanai tiek importēti no Ķīnas. Zīmols atradis partnerus un sadarbojas ar vairākiem Ķīnas ražotājiem, kuri nepieciešamos materiālus saražo pēc December Design pasūtījuma. Pārējie materiāli tiek iegādāti Latvijā.

Gaisa baloni un lidmašīnas

Šajā gadā Liepājas pilsētas centrā izvietota Ziemassvētku dekorācija – lidmašīna. Šādām dekorācijām iespējami motorizēti un animācijas elementi, audio un citi papildinājumi.

K. Štobis atklāj, ka sākotnēji bijusi ideja, ka lidmašīnas vietā varētu uzstādīt gaisa balonu. «Iedomājos, ka tas būtu forši, bet sāc skicēt, rēķināt. Ideju ir daudz, bet realizētas tiek dažas, un lielākais filtrs ir mūsu pieredze,» atzīst zīmola radītājs. Dekorācija – lidmašīna – tapusi no augusta līdz novembrim. Kopumā Liepājas pilsētas šā gada galvenā dekorācija izmaksājusi 8000 eiro (bez PVN). K. Štobis cer, ka dekorācija tiks izmantota vēl vairākus gadus.

Domājot par konkurenci, K. Štobis norāda, ka galvenais sāncensis Baltijas reģionā ir igauņu uzņēmums Adam Decolight, kuram ir sena vēsture un nopietni eksporta apjomi. Zīmola radītājs norāda, ka Latvijā tieši šādu uzņēmumu nav, bet ir tādi, kas ražo gan Ziemassvētku dekorācijas, gan, piemēram, interjera priekšmetus. Viņš novērojis, ka ir ļoti daudz individuālo mākslinieku, īpaši Rīgā. «To var redzēt konkursos, kad piesakās privāti mākslinieki, kas var izgatavot vienu, divus objektus, bet mūsu sapnis ir pārvērst dekorāciju radīšanu rūpnieciskās ražošanas apjomos,» komentē K. Štobis. Viņš stāsta, ka ir bijuši gadījumi, ka cilvēki ierauga dekorācijas ielās un vēlas sev vienu tādu. «Mēs nepārdodam, jo tas nav iespējams. Lai sāktos sarunas, jāpasūta vismaz 50 eksemplāru viena veida dekorācijas. Tad ir vērts darbināt iekārtas. Līdzīgi kā tipogrāfijā – neviens nedrukā vienu bukletu,» skaidro K. Štobis.

Jārada atšķirīgais

Ziemassvētku dekorācijas veido aptuveni pusi no uzņēmuma kopējā apgrozījuma un saražoto produktu daudzuma. «Šogad ir neliels apgrozījuma pieaugums, bet esam atkarīgi no situācijas pašvaldībās. Ir noteikti budžeta «griesti», ko pašvaldības drīkst tērēt. Vēl ir konkurence, kas nav liela, tajā pašā laikā visos konkursos piedalās igauņi. Ja iepirkumā svarīga būtu tikai zemākā cena, visā Latvijā mēs redzētu vienādas dekorācijas. Mēs ejam citu ceļu un piedāvājam katrai pilsētai izstrādāt piemērotu stilu, pēc izvirzītiem pamatnosacījumiem radām ideju konkrētai pilsētai,» skaidro K. Štobis. Lai arī šā gada aktīvais darbs pie dekorāciju ražošanas ir noslēdzies, tomēr zīmolam jāseko līdzi to uzturēšanai. Viņš atzīst, ka Liepājā uzdarbojas vandāļi un, piemēram, lidmašīnai jau kāds paspējis nozagt stūri.

Līdz ar sniega parādīšanos dekorācijas atdzīvojas un pilda savu funkciju – rada sajūtas un noskaņu. K. Štobis uzskata, ka Liepāju svētku dekorāciju izvēlē raksturo oriģinalitāte. «Citās Latvijas pilsētās vai Lietuvā – visur redzam klišejiskas un kopētas lietas. Nofotografējam vienu ielu pilsētā, un tikpat labi tā varētu būt arī Vācijā, Polijā vai citur. Liepāju raksturo atšķirīgais. Nav iets vieglākais ceļš. Manuprāt, tas strādā un dod pareizo virzienu arī tūrismam. Viena bilde sociālajos tīklos sasniedz tūkstošiem lielu auditoriju, un tas nostrādā kā papildu āķītis atbraukt uz Liepāju,» domā K. Štobis.

Next
Rietumu radio video intervija